Lajmi i fundit:

Ribëhet shkolla “Eqerem Çabej” -

Tuesday, 29 January, 2013

Promovohet studimi “Amianti –Azbesti” -

Tuesday, 29 January, 2013

Qyteti antik i Persqopit -

Tuesday, 29 January, 2013

Si të qarkulloni në kryeqytet -

Tuesday, 29 January, 2013

Si të kaloni kohën në Tiranë -

Tuesday, 29 January, 2013

Ç’duhet të vizitoni në Tiranë -

Tuesday, 29 January, 2013

Konkurs fotografie dhe video -

Tuesday, 29 January, 2013

Festivali Shqiptar i Rrokut -

Tuesday, 29 January, 2013

TOB hapet me Gala Operistike -

Tuesday, 29 January, 2013

Si ta bësh për vete me 5 taktika -

Thursday, 24 January, 2013

cheap louboutin online cheap nfl jerseys nfl jerseys online cheap oakleys authentic jerseys fake cheap oakleys cheap fake oakleys replica oakleys store cheap nba jerseys fake oakleys authentic nhl jerseys cheap christian louboutin outlet discount oakleys cheap oakleys fake oakley sunglasses replica christian louboutin cheap fake oakleys authentic jerseys cheap cheap oakleys outlet wholesale oakleys christian louboutin online Cheap Authentic jerseys wholesale nfl jerseys fake cheap oakleys discount jerseys sale cheap ray bans discount oakleys michael kors outlet cheap wholesale jerseys replica ray bans wholesale jerseys outlet replica christian louboutin outlet fake cheap oakleys fake cheap oakleys outlet ray bans sale christian louboutin outlet replica ray bans wholesale cheap jerseys discount ray bans fake cheap oakleys christian louboutin on sale cheap elite jerseys mk on sale discount ray bans cheap jerseys michael kors handbags outlet cheap fake oakleys michael kors bags sale wholesale oakleys fake ray bans discount jerseys wholesale replica christian louboutin cheap oakleys replica oakleys cheap ray bans christian louboutin outlet cheap ray bans wholesale nfl jerseys cheap michael kors handbags fake cheap oakleys discount christian louboutin Jerseys Wholesale From China michael kors on sale discount ray bans cheap jerseys wholesale cheap michael kors fake oakleys online cheap michael kors bags replica ray bans cheap sunglasses ray bans authentic jerseys cheap christian louboutin cheap oakleys outlet replica oakley sale red bottoms shoes on sale cheap ray bans cheap nfl jerseys cheap replica oakleys wholesale oakleys cheap christian louboutin outlet Cheap Elite Jerseys cheap michael kors cheap ray bans cheap jerseys paypal cheap fake oakleys cheap oakleys sale michael kors store fake ray bans discount fake oakleys nike jerseys cheap christian louboutin online cheap replica oakleys fake cheap oakleys cheap fake oakleys red bottoms shoes fake oakleys wholesale jerseys from china cheap oakleys cheap michael kors wholesale jerseys free china wholesale nhl jerseys replica michael kors bags cheap jerseys jerseys wholesale cheap fake oakleys cheap oakleys sunglasses cheap michael kors store discount ray bans ray bans sunglasses jerseys wholesale christian louboutin outlet cheap mlb jerseys oakley sunglasses wholesale nba jerseys christian louboutin outlet cheap replica oakleys wholesale authentic jerseys wholesale mlb jerseys cheap michael kors outlet cheap jerseys online shopping cheap nhl jerseys michael kors bags cheap fake oakleys cheap jerseys wholesale cheap fake oakleys 2016 cheap fake oakleys cheap michael kors cheap discount ray bans ray bans sunglasses cheap jerseys free shopping cheap christian louboutin online fake oakleys replica oakleys cheap nfl jerseys wholesale cheap christian louboutin wholesale mlb jerseys jerseys outlet replica ray bans cheap fake oakleys cheap mlb jerseys free shopping cheap wholesale nfl jerseys michael kors handbags discount oakleys wholesale elite jersyes cheap fake ray bans cheap oakley sunglasses replica michael kors outlet fake discount oakleys fake oakleys cheap discount nfl jerseys wholesale cheap jerseys replica oakleys fake oakley sunglasses christian louboutin online replica ray bans fake cheap oakleys jerseys wholesale replica ray bans fake oakleys wholesale mlb jerseys cheap cheap nfl jerseys cheap michael kors outlet cheap fake ray bans cheap jerseys cheap fake ray bans oakleys sunglasses michael kors bags fake cheap oakleys fake oakleys cheap authentic wholesale jerseys nhl jerseys cheap michael kors outlet cheap oakleys online discount christian louboutin outlet fake ray bans online store michael kors handbags outlet wholesale jerseys china fake ray bans cheap oakleys cheap christian louboutin cheap nba jerseys cheap michael kors cheap ray bans cheap jerseys from china michael kors outlet discount oakleys cheap micheal kors outlet fake ray bans sunglasses fake oakleys glasses wholesale jerseys china wholesale nhl jerseys cheap nfl jerseys discount oakleys online christian louboutin shoes wholesale oakley sunglasses cheap replica oakleys cheap authentic jerseys discount oakleys cheap ray bans authentic jerseys from china replica michael kors bags cheap michael kors cheap michael kors handbags wholesale oakleys michael kors handbags michael kors on sale cheap nfl jerseys replica oakleys cheap oakleys cheap fake oakley sunglasses cheap oakleys cheap jerseys paypal cheap fake ray bans discount ray bans cheap authentic jerseys cheap michael kors store cheap michael kors elite jerseys wholesale fake oakleys fake oakley cheap cheap michael kors michael kors handbags on sale replica oakleys wholesale authentic jerseys cheap oakleys online

Pensionet/ Burrat 67, gratë 63 vjeç

Pensionet, pensioniste, pleq, pelqeri, mosha e treteLorina Mixha

Një projekt në formën e draftit paraprak qëndron gati për diskutim dhe miratim për një reformë të re në skemën aktuale të pensioneve. Drafti është përgatitur nga ekspertë të Financave dhe të Punës, duke marrë në konsideratë të gjitha sugjerimet e Bankës Botërore dhe ndërkombëtarëve lidhur me zgjidhjen e problemeve dhe hendekut ku është përfshirë sot skema aktuale e sigurimeve shoqërore dhe pensioneve. Sipas këtij drafti, mosha e daljes në pension për meshkujt do të jetë 67 vjeç, ndërsa për femrat, 63 vjeç. Sipas ligjit aktual, burrat dalin në pension 65 vjeç, ndërsa gratë 60 vjeç. Në vitin 2002, burrat dilnin nw pension 60 vjeç, ndërsa gratë 55 vjeç. Gjatë këtyre dhjetë viteve, sipas reformës nga viti 2002, mosha e pensionit ka ardhur duke u rritur çdo vit me nga gjashtë muaj dhe pas dhjetë vjetësh, më 2013, shënohet fundi i reformës. Nga ky vit, të gjitha gratë dalin në moshën 60 vjeç në pension, ndërsa burrat duhet të kenë mbushur 65 vjeç. Sipas Institutit të Sigurimeve Shoqërore, këtë vit pritet t’i shtohen skemës 7 mijë pensionistë më shumë, ndërkohë që debati dhe diskutimi për moshën e pensionit dhe reformën e re ka nisur nga viti 2012.

Drafti

Projekti i përgatitur nga ekspertët e financës rrit më tej moshën e daljes në pension. Drafti ka marrë si shembull modelin francez, pasi edhe në këtë vend, aktualisht legjislacioni lejon daljen në pension për burrat 67 vjeç dhe për gratë 63 vjeç. Kriza dhe problemet me skemën e sigurimeve ka sjellë debate këto dhjetë vitet e fundit për rritjen e moshës së pensionit. Vendet e rajonit kanë të njëjtën normë me Shqipërinë, për burrat mosha 65 vjeç dhe për gratë 60 vjeç. Projekti për rritjen e moshës së pensionit pritet të hidhet për diskutim dhe të miratohet përfundimisht pas zgjedhjeve, në muajin korrik. Deri tani, mosha e pensionit 67 vjeç njihet vetëm për profesorët dhe akademikët. Sipas legjislacionit në fuqi, një pjesë e profesorëve me tituj shkencorë dalin në pension në moshën 67 vjeç dhe jo 65. Sipas draftit të rritjes së moshës së pensionit por edhe sipas modelit francez, jepen disa mundësi dhe alternativa për trevjeçarin e fundit para daljes në pension. Puna me orar të shkurtuar, me kohë të plotë, por edhe me kohë të pjesshme, mundësi alternative për derdhjen e kontributeve. Këtë vit, numrit të përfituesve nga skema pritet që t’i shtohen 7 mijë pensionistë të rinj. Ndërsa çdo vit në skemë përfshihen rreth 20 mijë pensionistë të rinj, këtë vit parashikohet të jenë 27 mijë përfitues të rinj.

Nisma

Pak kohë më parë, zëvendësministrja e Punës, Filloreta Kodra, në Komisionin Parlamentar të Punëve Sociale, ka sqaruar se strategjia për reformimin e skemës së pensioneve është bërë gati por nuk ka gjetur konsensus politik për miratim dhe diskutim. Nga ana tjetër, anëtarja opozitare e komisionit, Eglantina Gjermeni, ka sqaruar se nuk ka asnjë draft fizik për të cilin të çelet diskutimi pasi dokumenti nuk është bërë publik. Opozita ka përfshirë në programin e saj një reformë edhe për sistemin e sigurimeve dhe pensioneve dhe sipas saj, strategjia e qeverisë do të ketë konsensus politik në rast se strategjia e qeverisë përputhet me atë të tyre. Nisma e qeverisë për reformimin e skemës së pensioneve vjen në një kohë kur subvencionet e buxhetit të shtetit ndaj saj kanë arritur në shifra maksimale. FMN kishte kërkuar rritjen e kontributit për Sigurimet Shoqërore dhe Shëndetësore, duke rritur të ardhurat në buxhet, por qeveria mendon ndryshe. Reforma do të merret në kahun tjetër, atë të rritjes së moshës së daljes në pension duke ulur në këtë mënyrë shpenzimet e buxhetit të skemës.  / Shqip

Komentet janë të mbyllura.